Anasayfa
13 Haziran 2020 ( 116 izlenme )
Reklamlar

Yüzyıllardır Tesiri Devam Eden D-ua

Azîz Mahmûd Hüdâyî Hazretleri’nin Sultan 1. Ahmed Hân’ın talebi üzerine yaptığı şu duâsı ne kadar mânâlı ve güzeldir…


“Yâ Rabbî! Kıyâmete kadar bizim yolumuzda bulunanlar, bizi sevenler ve ömründe bir kere türbemize gelip rûhumuza Fâtiha okuyanlar bizimdir… Bize mensub olanlar, denizde boğulmasınlar; âhir ömürlerinde fakirlik görmesinler; îmanlarını kurtarmadıkça ölmesinler; öleceklerini bilsinler ve haber versinler ve de ölümleri denizde boğularak olmasın!..”


Bütün ulemâ ve evliyâ, bu duânın kabul olduğunu, bu yola mensup olanların denizde boğulmadıklarını ve pek çok kimsenin vefât günlerine yakın, öleceklerini haber verdiklerini bildirmişlerdir.

Zamanında ve daha sonraki yıllarda tesir ve nüfûzu devam eden Hüdâyî Hazretleri hakkında son derece tâzimli ve hürmetkâr ifâdeler kullanılmıştır. Bunlardan bir kısmı şöyledir:

Z-amanın kutbu, Azîz, zamanın müfredi, hakîkat sırlarının ha­zi­nesine vâsıl, mücâhede mihrâbının mumu, tarîkat-i Muhammediyye sırlarını şerh eden, hakîkat-i Ahmediyye nurlarının indiği gönül, sultân-ı sâbit-kadem-i makâm-ı hilâfet ve velâyet.

Y-â Rabbî! Kurmuş olduğu vakfı, vermiş olduğu eserleri ve mâ­ne­vî tasarrufuyla asırlardır gönülleri feyiz-yâb eyleyen Hüdâyî Haz­ret­leri’nin himmetinden bizleri de nasibdâr eyle! Âmîn! Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Abide Şahsiyetleri ve Müesseseleriyle OSMANLI, Erkam Yayınları, 2013

Oku-yan Herkesten neden bunu paylaşamasını istiyoruz hiç düşündünüz mü? Her paylaşım ile bunu okuyan kişi artacak ve hep beraber bir hayıra vesile olacağız.  Paylaşın ve en az 10 kişinin okumasına vesile olalım.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Deprem Oldu Bakan Koca Güzel Haberi Paylaştı TÜRKİYE'NİN USTA MÜZİSYENİ HAYATINI KAYBETTİ Cumhuriyet tarihinin en büyük paketi açıklandı kaçırmayın