Anasayfa
09 Haziran 2020 ( 828 izlenme )
Reklamlar

SGK'dan Büyük Müjde

SGK'dan Büyük Müjde! 45 mesleğe erken emeklilik imkanı 49 yaşında yüksek maaş emekli olacaksınız

Çalışanların emekli olabilmeleri için 2008 yılından sonraki yıpranma süreleri yaş haddinden düşülüp daha erken emekli olma yolları açıldı.

SGK’ dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren haber geldi. Çalışanlara tanınan yıpranma olanağından faydalanabilmesi için en az 3600 gün çalışma şartı bulunuyordu. Bu düzenlemeyle birlikte 3600 gün çalışmış olma şartının ertelenmesi beklenmektedir. 2008 yılından önceki çalışma zamanları yıpranma payı hesabıyla birlikte erken emekli olma yaşı 2,5 yıl önden emekli olmuş sayılacak.

1 Ekim 2008 yılı itibari ile yaş sınırlamasından düşülecek bu süre yıpranmaya tabi tutulup bir işte en az 3600 gün çalışma şartı aranmaktaydı. 3600 gün sayısına SGK bir kolaylık getirdi. 2008 yılından önceki kullanılan sistemde, yıpranma hakkıyla çalışanın kazandığı sürenin tamamı yaş sınırlamasından indiriliyordu. 5 yıl hizmet süresi zammı alan çalışanın yaş haddinde de indirim sağlanmaktaydı. Çalışanların emekli olabilmeleri için 2008 yılından sonraki yıpranma süreleri yaş haddinden düşülüp daha erken emekli olma yolları açıldı. Yıpranmadan yararlanan çalışanlara, çalıştıkları her 360 günü için 60 gün ile 180 gün arasında değişen sürelerde fiili hizmet süresi artış zammı verilmektedir.

Emekli Olma Süresinin Yarısına Kadar İndirim Yıpranma İle Kazanılıyor

52 yaşında emekli olmaya hazırlanan kişi 5 yıl yıpranma hakkı bulunuyor ise yaş şartından en fazla 2,5 yıl indirim alamaya hak kazanabilirler. Yani 52 yaşında emekli olması gerekirken kişi 49,5 yaşında emekli olabilmektedir. 

Sosyal Güvenlik Kurumunun yapmış olduğu açıklamaya göre; düzenlemelerin gündemde olduğunu üstünde çalışıldığını açıklandı.

Yıpranma Payında 10 Yıllık Şartı

Erken emeklilik sağlayan işler; su altında çalışanlar, MİT mensupları, itfaiyeci, emniyet, madenci, gazeteci, demir çelik işleriyle uğraşanlar başta olmak üzere milyonlarca kişinin yıpranma hakkı bulunmaktadır. Bu mesleklerde çalışanlar erken emekli olmaya hak kazanabilmektedirler.

Hesaplamalar da Yıpranma Payı

Bu mesleklerde çalışan ve çalıştıkları her yıl için ek 90 gün fiili hizmet zammı veriliyor ise, 12 ay çalışan bir işçi 15 ay süre çalışmış gibi kabul edilmektedir. Normalde her yıl sağlanan emeklilikte 360 gün kabul edilirken, fiili hizmeti kapsayan mesleklerde 360 güne ek süre olarak 60-180 gün arasında değişkenlik sağlayan prim ödeme gün sayısı ilave edilmektedir. Normal bir işte çalışan kişinin emekli olabilmesinde yılda 360 gün dikkate alınırken, yıpranma payı kapsamındaki işlerde 420 ile 540 gün arasında pirim ödeme günü dikkate alınmaktadır. Çalışanın Yıpranma payı erken emekliliği bekleyenlerin yolunu açmış olacaktır.

Hangi Meslekler Erken Emeklilikten Yararlanıyor 

Cıva üretimi işleri sanayisinde çalışanlar 90 gün, Çimento fabrikalarında çalışanlar 60 gün, cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar 60 gün, kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar 60-90 gün, kok fabrikası ve termik santrallerde çalışanlar 60 gün, alüminyum fabrikalarında çalışanlar 60 gün, demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar 90 gün, döküm fabrikalarında çalışanlar 60 gün, asit üretimi yapan atölyelerinde çalışanlar 90 ile 180 gün, madenlerde yer altında çalışanlarda 180 gün, radyoaktif  doğal ve yapay radyoaktif, radyoiyonizan maddelerle veya korpüsküler emanasyon kaynakları yapan işlerle uğraşan çalışanlar için 90 gün, su altında çalışanlar 60 gün  

Bu Meslek Sahiplerinden Belge İstenmesi

Bu işlerde çalışan işçi, çalıştığı işyeri esas faaliyet konusu itibari ile fiili hizmet kapsamında olmayan fakat kanunda sayılan yıpranmaya tabi işte çalışanlara da kolaylık sağlandı. Mesela bir iş yerinin faaliyet konusu fiili hizmet kapsamında değil fakat yaptığı iş fiili hizmet kapsamında ise bu haktan yararlanabilirler. Bu haktan faydalanabilmek için durumun SGK’ ya başvuru ile birlikte belgelendirilmesi gerekmektedir.

Kanun Kapsamında Kimler Malul Sayılır

Sigortalı çalışanların sağlık hizmeti sunucularından alacakları maluliyete ilişkin raporlar, kanuna göre malul sayılmaları yeterli gelmemektedir. Sigortalının malul sayılabilmesi için çalışma gücünün veya meslekteki çalışma gücünün en az %60’ını kaybettiğini sağlık kurulunca tespit edilmesi gerekmektedir.

Çalışanın Malul Aylığı İçin Şartları

Sağlık kurulunca malul sayılan sigortalıların malullük aylığından faydalanabilmesi için; en az 10 yıldır sigortalı olması toplam 1800 gün uzun vadeli sigorta kolları primi ödemesi, yakını veya başka birinin bakımına ihtiyaç duyması derecesinde ise sigortalılık süre şartı aramaksızın 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekmektedir. Sigortalı olarak çalıştığı iş yerinden malullük nedeniyle işine son verilmesi, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarda ise kendi sigortalılığı nedeni ile Sosyal Güvenlik Kurumuna genel sağlık sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin borcu bulunmaması gerekmektedir. Kuruma yazılı dilekçe ile başvurulması gerekir.   

012222-001.jpg


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

OĞLU ŞİMDİ DUYURDU İçişleri Bakanlığı 81 İlde Uygulanan Yasağı Kaldırdı ARTIK SERBEST Şimdi işler değişecek Dere otunun inanılmaz faydaları