Anasayfa
24 Haziran 2020 ( 350 izlenme )
Reklamlar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin 24 Haziran 2020 koronavirüs tablosunu açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Virüsün yayılma gücünde azalma olmamıştır

Bilim Kurulu, koronavirüsü (Covid-19) ile mücadelede son durumu ve tedbirleri görüşmek üzere video konferans yöntemiyle, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı.

Bilim Kurulu, koronavirüsü (Covid-19) ile mücadelede son durumu ve tedbirleri görüşmek üzere video konferans yöntemiyle, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı.

Güncel can kaybı, vaka sayıları ve hastaların durumlarının ele alındığı toplantıda, Covid-19 tanısı ile tedavi konusunda dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmelerin değerlendirildiği, yeni önlemlerin ele alındığı ve veriler doğrultusunda normalleşme sürecine ilişkin görüş alışverişlerinin bulunduğu belirtildi.

Bakan Koca, toplantının ardından açıklama yapıyor.

Fahrettin Koca'nın açıklamaları şöyle oldu:

Dayanağı sağlam bir iyimserlik içindeyiz. Kontrol dışı gelişmeleri ayrı tutarsak önümüzdeki günlerin aydınlık olacağı konusunda güçlü gerekçelerimiz var.

Kontrollü sosyal hayatın gereklerini yerine getirdikçe hayat kalitemiz daha da artacaktır. Tedbire daha az ihtiyaç duyulacak dönemi şimdi uyguladığımız tedbirlerle hazırlıyoruz. Çok yakın zamana kadar sokağa kısıt olmaksızın çıkabileceğimiz günler konusunda endişelerimiz vardı.

Artık şöyle düşünmek gerekmektedir. Koronavirüsün hayatımızın sevk ve idaresini elimizden alan bir güç olmaktan çıkmasını sağlamalıyız. Özlemini duyduğumuz şey budur.


Ağız ve burun yoluyla bulaşan, mesafe kısaldıkça bulaşma riski çok artan bu virüs, evimizin dışında koruyucu maske kullanmamızı zorunlu kılıyor. Koronavirüs maskesi elzem bir tedbirdir, mecburiyettir.


Ortak mekanlarda, ortak alanlarda herkesi bu kurala uymaya davet ediyorum. Çevremizde kimsenin bulunmadığı ortamlarda maske elbette gerekli değildir. Maske tedbirini gerekli durumlarda uygulayalım ki uygulanabilir olsun zamanla bıkkınlığa yol açmasın.


Bu havada maske kullanmak geçen aylardaki gibi kolay değil. Lütfen sıcaklara yenilmeyelim. Sıcaklara yenilirsek vakaların artışa geçeceğini ve bunlardan bir kısmının yoğun bakıma alınacağını unutmayalım.

Yılın ilk aylarında kabul gören tahminler koronavirüsün daha çok kış mevsiminde etkili olacağını yaz aylarında etkisini kaybedeceği ileri sürülüyordu. Virüsün yayılma gücünde azalma olmamıştır. Hasta etme gücünde azalma olduğu konusunda ise bilimsel bir kanıt henüz yoktur.

Bu iki iyimser ancak yanlış kanıyı günlük hayatınıza dayanak yapmamanızı istirham ediyorum. Bizim için en endişe verici olan risk grubundakilerin veya onların yakın çevresindekilerin konunun ciddiyetini unutup tedbirleri aksatmasıdır. Lütfen aynı hassasiyeti koruyalım.


Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 25'e yükseldi

Türkiye'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 5 bin 25'e yükseldi, toplam vaka 191 bin 657 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısını açıkladı.

Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamaya göre Türkiye'de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 25'e yükseldi. 

Koca'nın paylaştığı verilere göre toplam vaka sayısı ise 191 bin 657 oldu.

AYRINTILAR GELİYOR...
Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Deprem Oldu BU YÖNTEMİ 40 YIL DÜŞÜNSEM AKLIMA GELMEZDİ Bir de bu çıktı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin 14 Haziran 2020 koronavirüs tablosunu açıkladı.