Anasayfa
14 Haziran 2020 ( 820 izlenme )
Reklamlar

BEKLENEN HABER GELDİ

Ve resmen ilan edildi! Corona virüs așısı.. İnsan üzerinde denenen ilk așı mRNA-1273 için karar verildi, tüm dünya habere kilitlendi. Corona virüs salgınının yayılma hızı ise, dünya çapında peș peșe rekorlar kırıyor. Corona virüs dünya üzerinde 7 milyon 630 bini așkın insana bulaștı, salgın 424 binden fazla can aldı. Merkez üssü değișen salgında son iki gün korkunç rekorlar kırıldı. Perșembe günü bütün dünyada en yüksek günlük vaka sayısı kayıtlara geçti: 137 bin 887. Bir önceki gün ise 135 bin 638 kiși corona virüse yakalandı. Hem vakalar hem de can kayıplarında, ABD ilk sırada. Salgında ikinci dalganın ișaretlerinin görüldüğü ABD’de, 2 milyon 90 bin test pozitif sonuç verdi.


BEKLENEN HABER GELDİ - 2

ABD’de son 24 saatte 23 bin 300 yeni vaka belirlendi. Covid-19’a 116 bin kurban veren ABD’de, son iki gün ölümler 1000’in altına indi. Salgının halihazırdaki merkez üssü Brezilya ise, corona virüsle kavruluyor. Son 24 saatte 30 bini așkın vakanın belirlendiği Güney Amerika ülkesinde, bir önceki gün 33 bin 100 test pozitif çıkmıștı. Corona virüse yakalananların sayısının 805 bini bulduğu Brezilya’nın, bugün vaka sayısının yanı sıra can kaybında da ikinci sıraya çıkması bekleniyor. 41 bin insanın öldüğü ülkede, dün 1261 can kaybı kayıtlara geçti. Brezilya’yı 511 bin vakayla Rusya, 298 bin vakayla Hindistan takip ediyor. Salgının ürküten seyri sürerken, bilim dünyasından ise müjdeli haberler geliyor.

BEKLENEN HABER GELDİ - 4


ABD’li ilaç șirketi Moderna, Ulusal Alerji ve Bulașıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) iș birliğinde geliștirdiği ‘mRNA-1273’ adı verilen așının üçüncü așama klinik denemelerine bașlıyor. Șirket, deneme için ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ile protokol imzaladı. Buna göre, testler ABD’de 30 bin sağlıklı gönüllü üzerinde yapılacak, așı her bir deneğe 100 mikrogramlık (0,1 miligram) dozlar halinde verilecek. Temmuz ayında bașlayacak testler, son așama olan üçüncü așama anlamına geliyor. Bașarılı sonuç alınırsa, mRNA-1273 Covid Moderna ilaç șirketi, Çin’in Covid-19’un genetik dizilimini açıklamasından iki gün sonra, 13 Ocak’ta ‘mRNA-1273’ adını verdiği potansiyel bir așı geliștirdiklerini duyurmuștu.

BEKLENEN HABER GELDİ - 5

Potansiyel așı, corona virüsün insan hücresine tutunmasını sağlayan ‘çivi proteini’ adı verilen enzimi baskılayarak vücutta bağıșıklık sağlamayı hedefliyordu. FDA’nın verdiği onayın ardından birinci așama klinik denemeler 17 Mart’ta Washington eyaletinde bașladı, mRNA-1273 insanlar üzerinde denenmeye bașlanan ilk așıydı. Üç așamada yapılan klinik denemelerde, ilk așamada, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde așının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri araștırılıyor. İkinci așamada güvenilirliği doğrulanan așının etkinliği 100’den fazla denek üzerinde test ediliyor. Üçüncü ve son așamada ise aynı ișlem, birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.
Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dikkatli Olmakta Fayda Var Bu Çay Böbrek Taşlarını Çözer Karaciğeri Temizler Ve Kanser Hücrelerini Öldürür Başkan Erdoğan'ın sözleri Yunan basınında böyle yankılandı Bakan Koca'dan son dakika Kurban Bayramı açıklaması