Anasayfa
29 Haziran 2020 ( 261 izlenme )
Reklamlar

YAPMAYANA YAPTIRIM VE CEZA

Buna göre, illerde vali ya da görevlendireceği bir vali yardımcısının, ilçelerde ise kaymakamın başkanlığında, müftülük, il ya da ilçe sağlık müdürlüğü, il ya da ilçe tarım ve orman müdürlüğü, etraf ve şehircilik il müdürlüğü, belediye ve Türkiye Diyanet Vakfı temsilcisinden meydana gelen Kurban Hizmetleri Komisyonu kurulacak. Şehirlerde gereksinimi karşılayacak sayıda ve kapasitede, kurban satış ve kesim yerleri ile adaklık kesim yerleri tesis edilecek. Halk eğitim merkezlerinde 20 saatlik “Kurban Kesim Elemanı” kursu düzenlenecek.Satış yerleri İstanbul’da Kurban Bayramı’ndan 15 gün, başka illerde ise 1 ay önce hazır duruma getirilecek ve bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek. İstanbul’a kurbanlık hayvan girişleri 16 Temmuz’dan itibaren başlayacak.Dini yönden ve sağlık tarafından kurban olması ideal olmayan hayvanların sevklerine katiyen izin verilmeyecek, sevk prosedürleri hayvan refahı mevzuatına ideal yapılacak.Kurban satış bölgelerinde her satıcıdan hayvanların kurban olmaya ideal bulunduğuna dair taahhütname alınacak, uygulanan denetimlerde ideal olmayan hayvanların satış yerine getirildiğinin anlaşılması durumunda (X) sembolüyle işaretlenerek vatandaşlar uyarılacak.


Fotoğraf açıklaması yok.

Kurban satış ve kesim yerleri tespit edilen kriterler kapsamında değerlendirmeye tabi tutulacak, lüzumlu asgari şartları taşımayan işletmelere yaptırımlar uygulanacak.KESİM YERLERİNDE RANDEVU SİSTEMİ UYGULANACAKKesimlerin daha derli toplu yapılması, vakit kaybının ve karmaşanın önlenmesi ile Covid-19 bulaşma tehlikesini en aza indirmek amacıyla kesim bölgelerinde randevu sistemi uygulanacak. Kesim prosedürlerinin bayramın ilk gününde yoğunlaşmaması amacıyla lüzumlu tedbirler alınacak.Covid-19 tedbirleri kapsamında hayvan satış ve kesim alanlarında en az 1,5 metre olacak şekilde fiziki uzaklıknin korunmasına ilgi edilecek, ağız ve burnu kapatacak şekilde maske takmak mecburi olacak.Hayvan satış alanının etrafyi sınırlandırılacak, insan kalabalığını tedbirek amacıyla hayvan ve insanların giriş-çıkışına ideal denetimli kapılar oluşturulacak. Satış ve kesim alanlarının girişleri ile alan amacıylade tespit edilen noktalarda el antiseptiği bulundurulacak,Hayvan satış bölümünde 8 metrekareye bir birey (müşteri ve satıcı beraber) olacak şekilde denetimli insan girişi sağlanacak, giriş kapılarına ve ideal yerlerine Covid-19’dan korunma tedbirleri ile alakalı bilgilendirici kuralların bulunduğu tabelalar asılacak.SATIŞ VE KESİM YERLERİNİN GİRİŞLERİNDE VATANDAŞLARIN ATEŞİ ÖLÇÜLECEKSatıcılar ve müşteriler arasında ”el ilişkiı” olmayacak ve bu amaçla kurban pazarlığında, gelenekleşen ”tokalaşma” yapılmayacak. Hayvan pazarları ve kesim yerlerinin girişlerinde satıcı ve yurttaşların ateşi ölçülecek, ateşi 38 derecenin üstünde olanların girişlerine izin verilmeyecek ve sağlık kuruluşlarına yönlendirilmeleri sağlanacak.Müşterilerin, hayvan satış alanlarında uzun vakit kalmamaları amacıyla uyarılar yapılacak. Hayvan satış bölümünde insan kalabalığı ve belirli yerlerde yoğunluğu tedbirek amacıyla ideal hayvan satış üniteleri oluşturulacak. Bu üniteler arası uzaklık en az 2 metre olacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bu hafta Sokağa çıkma yasağı gelecek mi açıklama geldi ÇOK KUVVETLİ GELİYOR Her Yemekte Kullanıyoruz Faydasını Pek Çoğumuz Bilmiyor Vatandaşı Üzecek Haber