Anasayfa
14 Ekim 2020 ( 1114 izlenme )
Reklamlar

SİGORTASI OLMAYANLARIN DİKKATİNE

2020 yılının Genel Sağlık Sigortası şartları değişti. GSS şartları sigortadan yararlanmak isteyenlerin uzun zamandır merak ettiği bir konu. GSS için nereye başvurulmalı, GSS neleri karşılıyor, kimler GSS den yararlanabilir sorularınızın cevapları için..

2020 yılının Genel Sağlık Sigortası şartları değişti. GSS şartları sigortadan yararlanmak isteyenlerin uzun zamandır merak ettiği bir konu. GSS için nereye başvurulmalı, GSS neleri karşılıyor, kimler GSS den yararlanabilir sorularınızın cevapları için işte detaylar ve şartlar…

Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilmek için vatandaşları bazı şartları taşıyor olmaları gerekiyor. Örneğin, çalışmıyor olan, emeklilik hakkı kazanamamış olan ya da işsizlik ödeneği kesintiye uğramış olan vatandaşlar devlet tarafından otomatik olarak GSS kapsamına alıyor. Fakat ne yazık ki bu durumdan haberdar olmayan vatandaşlar gelir testi yaptırmadıkları ve SGK’yı bu konuda bilgilendirmediği için GSS prim borçları her ay düzenli olarak artıyor.

Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak için gerekli olan şartlar nelerdir?
Ülke içerisindeki her vatandaş 18 yaşına geldiğinde zorunlu olarak GSS kapsamına alıyor. 18 yaşından küçük olan vatandaşların ise anne ya da babanın tesciline bakılmaksızın GSS primleri devlet tarafından düzenli olarak ödenmek üzere sigortaya dahil ediliyor.
GSS’nin devlet tarafından ödenmediği ve asıl karıştırılan nokta ise bireyin çalışıp çalışmadığıdır.
Çalışan vatandaşların GSS primleri işveren tarafından yatırılıyor. Fakat çalışmayan vatandaşların kendi GSS primlerini yatırmaları gerekmektedir. Kafaları karıştıran nokta ise, çalışmayan vatandaşın ödemesi gereken prim miktarının ne kadar olduğudur. 
Aylık gelir hesaplanması ve GSS
Bir hane içerisinde kişi başı gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az ise vatandaşlar GSS primi ödemeden sağlık hizmeti alabiliyorlar. Yani asgari ücretin, 2026 TL’nin üçte biri 676 TL’den az geliri olan vatandaş GSS primi ödemek zorunda değildir.
Bir hanedeki kişi başı gelir 676 lira ile 2029 lira arasında olan vatandaşlar ise asgari ücretin üçte birinin yüzde 12’si oranında prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar. Bu da 81 liraya tekabül ediyor.
Bir diğer önemli nokta ise geliri brüt asgari ücret ve bunun iki katı arasında olan vatandaşların 243 lira ödemesi gereken bir GSS primi bulunuyor.

Gelir Testi 
Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarında yaptırabileceğiniz gelir testi sayesinde sigorta primi yatırmak zorunda olup olmadığınızı ve yatırmanız gereken miktarı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Diyabete karşı tüm umutları yitirmişken, her şey böyle değişti - DİYABETİ NASIL YENDİM? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin 30 Haziran 2020 koronavirüs tablosunu açıkladı Suudi Arabistan Hac Kararını Verdi Artık hiç kimse yapamayacak