Anasayfa
17 Haziran 2020 ( 195 izlenme )
Reklamlar

İstanbul, Ankara ve Bursa'da maske takmak zorunlu hale geldi

İstanbul, Ankara ve Bursa'da maske takmak zorunlu hale geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Bilim Kurulu'ndaki uyarılarının ardından 3 büyük şehirde açık alanlarda maske takma zorunluluğu geldi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kentte açık alanlarda maske takmanın artık zorunlu olduğunu bildirdi. Ardından Ankara ve Bursa'da da maskesiz çıkma yasağı geldi İstanbul Valisi Yerlikaya, twitter üzerinden yaptığı açıklamada "Açık alanlarda maske takmak artık zorunlu" ifadelerini kullandı. 

VALİLİK'TEN YAPILAN AÇIKLAMA ŞÖYLE
 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi (salgın) ilan edilen ve ülkemizde salgın riski olan Koronavirüs (COVID-19) hastalığının en temel özelliğinin; fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artması olduğu, salgının yayılmasını engellemenin en etkili yolunun sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlaması olduğu, aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksiniminin artması sonucu vatandaşların hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin bozulmasına sebep olacağı gerekçesi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda;
1. Kamu kurumları ve özel sektör iş yerlerinin kapalı alanları ile toplu ulaşım araçlarında maske takılması zorunluluğu kararlarımıza ilaveten, ilimizde sokağa çıkan her vatandaşın açık alanlarda da ağız ve burunu kapatacak şekilde, usulüne uygun maske takmasının zorunlu olması, 2. Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması, Kararları alınmıştır. 

ANKARA VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA 

Valiliğimizin koordinasyonunda Covid-19 ile mücadele kapsamında kontrollü normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte pandeminin kontrollü seyri için gerekli denetimler, ilgili birimlerimizce aksatılmadan sürdürülmektedir. Bu kapsamda 17.06.2020 tarihinde başta park ve bahçeler ile açık alanlar; otobüs durakları vb. kümelenme noktaları; restoranlar, lokantalar, lokaller, kahvehaneler ve kafeler; market, pazar yerleri ve AVM’ler olmak üzere ilgili diğer yerlerde sosyal mesafe ve maske kullanımı dâhil uyulması gerekli kurallar yönünden 70 emniyet denetim ekibi, 10 ilçe tarım denetim ekibi, ilçe sağlık denetim ekipleri, Kaymakamlığımızca oluşturulan AVM denetim ekibi, İlçe Belediyesi Zabıta birimleri ve Çankaya Vefa Sosyal Destek ekiplerimizle birlikte genel bir tarama denetimi gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte denetim faaliyetlerimiz gelecek günlerde de aksatılmadan sürdürülecektir. Kamuoyunun bilgisine sunulur.

 BURSA'DA DA YASAKLANDI 
Bursa Valiliği de yaptığı açıklamada maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı açıkladı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İŞTE ÖDENECEK PARA Sağlığa Faydalı 6 Harika Çiçek ÜNLÜ PROFESÖR UYARDI HER ŞEY BİR ANDA OLDU