Anasayfa
18 Ekim 2020 ( 659 izlenme )
Reklamlar

Fahrettin Koca, koronavirüs salgınında riskli 5 ili açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca virüsle mücadelede gelinen son duruma dair açıklamalarda bulundu. Koca açıklamalarında 1 ay öncesine kıyasla salgının yayılmasının önüne geçildiğini fakat bu başarıyı İstanbul, Bursa, Denizli, Kahramanmaraş ve Kocaeli gibi...
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca virüsle mücadelede gelinen son duruma dair açıklamalarda bulundu. Koca açıklamalarında 1 ay öncesine kıyasla salgının yayılmasının önüne geçildiğini fakat bu başarıyı İstanbul, Bursa, Denizli, Kahramanmaraş ve Kocaeli gibi en riskli olan bölgelerde de göstermemiz gerekiyor diye belirtti. Bu illerdeki yayılımın tüm Türkiye için büyük risk taşıdığını da ekledi…

Fahrettin Koca bugün Erzurum’da basına bir açıklamada bulundu. Koca salgınla mücadelede Erzurum, Ağrı, Kars, Erzincan, Bingöl ve Tunceli’deki son duruma ve Türkiye geneline dair değerlendirmelerini açıkladı.
Bakan Koca “Koronavirüsün grip yoluyla yayılması salgınla baş etmemizi zorlaştırır. Sizlerden ilk günlerdeki titizliğinize dönmenizi rica ediyorum. Salgın geçen sene aralık ayında başladı ve dünyanın her köşesine yayıldığı için artık nerede başladığını konuşmanın bir önemi yok. Elimizdeki bilgilere göre virüs en az 39 milyon kişiye bulaşmış durumda. Fakat bu sayı en başta 1’di. Yani dünyaya bu virüsü yayan kişi sayısı 1’di” ifadelerini kullandı.

“DÜNYADA TOPLAM AKTİF VAKA SAYISI 70 MİLYONDAN FAZLA”
Tüm dünyadaki aktif vaka sayısının geçmiş aylara göre kat kat fazla olduğunu ifade eden Fahrettin Koca “Dünyada halen aktif olan vaka sayısı 70 milyondan fazladır. Virüsün nasıl bulaştığını ve bu virüse karşı ne gibi önlemler alabileceğimizi biliyorum. Hayatımızı virüsle baş ederek nasıl sürdüreceğimizi öğrenmiş durumdayız. Radikal bir çözüme daha zaman var. Bu süre zarfında virüse geçit vermemeliyiz. Solunum yoluyla bulaşan virüs için maske tedbirlerin en önemlisidir” ifadelerini kullandı.
EN RİSKLİ OLAN 5 İL 
Bakan Koca “1 milyon 100 binden fazla sağlık çalışanımızla her zamankinden daha fazla çabalayarak çalıştığımızı daha önce belirtmiştim. Bir önceki aya kıyasla virüsün yayılımının önünü kestik. Ancak bu başarıyı İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kahramanmaraş ve Denizli gibi illerimizde de göstermemiz gerekmektedir. Buralardaki virüs yayılımı Türkiye geneli için büyük risktir” dedi.


YOĞUN BAKIM ORANLARI
Erzurum’da vaka sayılarında bir ay öncesine kıyasla yüzde 60 düşüş olduğunu söyleyen Koca, yoğun bakım oranının yüzde 42, solunum cihazı oranının da yüzde 27 olduğunu belirtti. Ağrı’da vaka sayılarında yüzde 75 oranında düşüş yaşanırken Bingöl’de ise yarıya düşüş yaşandığını ekledi. Bingöl’deki yatak doluluk oranının ise yüzde 27 olduğunu belirtti. Ardahan’da yatak doluluk oranı yüzde 53 ve yoğun bakım oranı ise yüzde 73 olduğunu söyleyen Fahrettin Koca, Erzincan’da vaka sayısının yüzde 65 oranının da düştüğünü de belirtti. Erzincan için yatak doluluk oranı yüzde 47 ve yoğun bakım oranı ise yüzde 63 açıklaması yapan Fahrettin Koca, Kars vaka sayısında yüzde 25 ve Tunceli vaka sayılarında yüzde 40 oranında azalma olduğunu da söyledi. Bugünü değerlendirdiğimizde illerimizin çoğunda vaka sayılarında azalma olduğunu fakat rehavete kapılmadan mücadeleye devam edilmesini gerektiğini sözlerine ekledi. 

YÜZYÜZE EĞİTİM HAKKINDA 
Yüz yüze eğitimle alakalı açılan sınıfların olduğunu ve Milli Eğitim Bakanlığı ile uzun süreli çalışmalar sonucunda yapılabileceklerin kayda alındığını ifade eden Fahrettin Koca, açılan sınıfların olduğu okullardaki vaka sayılarında bir artış olmadığını gözlemlediklerini belirtti. Bu başarının alınan tedbir ve kontrollü davranışlardan dolayı olduğunu dile getiren Fahrettin Koca, önümüzdeki dönem için yüz yüze eğitimden yana olunduğunu ekledi. Sözlerinin devamında “Salgının seyrine göre çalışmaların ve eğitimin nasıl olması gerektiğiyle ilgili Bilim Kurulu’nun bir değerlenmesi olacaktır. Sanırım önümüzdeki hafta Bilim Kurulunda bu konu gündemde olmuş olacak” açıklaması yaptı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bu illerde yaşayan vatandaşlara 960 Lira gıda yardımı yapılacak ! Dikkatli Olmakta Fayda Var Kurban nasıl seçilir? Kurban alırken dikkat edilmesi gerekenler Bütün babaların okuması gereken bir mektup