Anasayfa
10 Haziran 2020 ( 829 izlenme )
Reklamlar

Erdoğan Her gün Kaşık Kaşık İçiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onu sabah bir kaşık içtiği pekmezinin sırrı ortaya çıktı.

Kullanılabilir içerikini barındıran dut pekmezi, Anadolu insan tarafından hastalıklara karşı kalkan olarak görülüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da "Her sabah bir kaşık içiyorum" dediği dut pekmezi, şarj edilebilir kategorisi aksine Adıyaman'ın Tut ilçesinde kaynatılmadan, güneşte olgunlaşıyor. Kaynatılarak besin değerinin azalmasını önlemek için 3 gün 3 gece güneş ve ayazda bekletilen pekmez, sofralara geliyor.

Görüntünün olası içeriği: içecek


YURT İÇİ VE YURT DIŞINA SATILIYOR
'Yeşillikler Beldesi' olarak bilinen ve ismini dut meyvesinden alan Tut ilçesinde 'beyaz altının' ilk hasat başladı. Tut ilçesinde yaklaşık 2 bin 500 dekarlık alanda dut yetiştiriliyor. Tut ilçesi, Türkiye'de dut yetiştirilen alan bakımından 2., ürün bakımından ise 4. sırada bulunuyor

Yere temas etmeden, hijyenik koşullarda melefelere (bez parçası) silkelenen dutlar, sıkıldıktan sonra sadece 15-20 dakika kaynatılıyor. Başka yörelerde beyaz toprak ile saatlerce kaynatılan dut pekmezi, Tut ilçesinde dut yaprağı ile kısa süre kaynatılıyor. Dut şerbeti süzüldükten sonra alüminyum tepsilerde güneşe bırakılıyor. Üzerleri kapatılan pekmez, 3 günün sonunda paketlenerek yurt içi ve yurt dışında satışa sunuluyor."

BİZ PEKMEZİ KAYNATARAK YAPMAYIZ"
Dut bahçelerinin işletmecisi Hasan Bilen, Tut ilçesinde yapılan pekmezlerin diğer illerde yapılanlardan farklı olduğuna dikkat çekerek, "Kısa süreli kaynatılan pekmezler, krom tepsilere dökülerek 3 gün, 3 gece güneşle yoğunlaşıyor. Bekledikten sonra kaplarımıza alarak sofralara geliyor. Bizim yaptığımız pekmezin püf noktası, pekmezin güneşte olgunlaşmasıdır. Biz buna 'gün pekmezi' diyoruz. Biz pekmezi kaynatarak yapmayız. Başka bölgelerde tamamen kaynatılıyor. Sabahleyin koyup akşama kadar kaynatarak, yoğunlaştırıp o şekilde pekmezi yapıyorlar. Onların pekmezi biraz siyah oluyor. İçindeki bazı maddelerin değerlerinin yükseldiği biliniyor. Biz öyle bir pekmez yapmıyoruz" dedi

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan beklenen açıklama geldi Övdüğü küçük kız büyüdü, boşadığı kocasını aldı Ünlü Oyuncu Kalp Krizinden Hayatını Kaybetti Kahreden haber geldi! Ünlü şarkıcı hayatını kaybetti.