Reklamlar

BASKAN ERDOĞAN AÇIKLADI BÜTÜN ÇALIŞANLARA MÜJDELİ HABER

Bugün 1 sene dolmadan ayrılan işçinin hiçbir hakkı bulunmuyor. Fakat yeni sistemde, iş yerinden bir senedan evvel ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık nedeniyle işten çıkartılan çalışanın işveren katkı payı ile devlet katkısı toplamının yüzde 50’si TES Sigorta Hesabı’na aktarılacak. Yüzde 50’si çalışanın hesabında kazanılmış hak olarak tutulacak. 4 AYAK ÜZERİNE OTURTULDUYasanın yürürlüğe girmesiyle tüm çalışanların işlemiş devreye yönelik kıdem hakları aynı şartlara tabi olarak korunacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı, sistemi “Güvence, hakkaniyet, şeffaflık, sürdürülebilirlik” olmak üzere 4 ayak üstüne oturttu.Yeni modelde, “on gelirlerinin işletilmesi, işverenin devlet desteği yardımıyla emeklilik finansmanına dâhil edilmesi, tamamlayıcı emeklilik, çalışanların korunması” temel alınıyor.

60 YAŞI TAMAMLAYANA EMEKLİLİK Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre, katılımcı, 60 yaşını tamamladıktan sonra emekli olmaya hak kazanacak.

60 YAŞI TAMAMLAYANA EMEKLİLİK Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre, katılımcı, 60 yaşını tamamladıktan sonra emekli olmaya hak kazanacak.

DdTalepte tespit edilenlara emeklilik hesabındaki birikimlerinin yüzde 25’ini geçmemek üzere defaaten ödeme yapılabilecek. Ödeme seviyesi toplamı (emeklilik ve kısmi çıkış toplamı) yüzde 30’u geçemeyecek. Kalan tutar aylık olarak ödenecek.

Emekliliğe hak kazanan katılımcıya, bireysel TES hesabındaki birikimlerin, programlı geri ödeme ya da yapılacak senelik gelir sigortası sözleşmesi kapsamında ödenmesi temel olacak. 566 LİRALIK İLAVE GELİR Asgari ücretli bir çalışan 25 sene sistemde kalırsa emekli maaşına, TES yardımıyla bugüne göre 300 ile 566 lira arasında ek maaş alabilecek. Çalışanın kendi katkısı her halde bireysel fon hesabında birikecek.

Haberin devamı için lütfen diğer sayfaya geçiniz.
Reklamlar
21 Haziran 2020
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Pençe Kaplan Operasyonu