Anasayfa
06 Haziran 2020 ( 126 izlenme )
Reklamlar

Asgari ücretli k'orona mağdurlarına 1760 TL destek !

Asgari ücretli k'orona mağdurlarına 1760 TL destek !

Malum S’alg’ın (K) Nedeni İle İşten Çıkarılanlar Kaç Lira Maaş Alacak? Malum S’alg’ın (K)sebebi ile yaşanan ekonomik ilerlemeler pek çok bireyin bu süreçte işsiz kalmasına ya da bedava izne ayrılmak mecburiyetinde kalmasına namacıyla olmuştu. Süreçte devlet gelir kayıbı yaşayanlara kısa çalışma ödeneği üzerinden para ödemeye başlayacağını duyurdu. Peki, kısa çalışma ödeneği nedir, işsizlik maaşı alanlar bu haktan yararlanacak mı, vatandaşa kaç lira maaş desteği ödenecek, ücretsiz izne ayrılanlar kaç TL maaş alacak?

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi


Milyonlarca şahıs ne yazık ki Malum S’alg’ın (K) ardından parasal olarak zorlanmaya başlanırken çok sayıda şahıs de bedava izin ve işten çıkarma kararları ile yüz yüze gelmişti.Süreçte devlet işten çıkarılan ya da bedava izne çıkarılan bireylerin mağdur olmaması adına kısa çalışma ödeneğini döneme sokmuş ve müracaat şartlarını kolaylaştırmıştı.KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NASIL HESAPLANIR?Kısa çalışma ödeneği ile ilgili bugün köşesinde özel bir makale yayımlayan Noyan Doğan “Kısa çalışma ödeneğinde çalışanların alacakları maaş tutarı; sigortalının son 12 aylık prime temel kazançları öneme alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ıdır. Maaş tutarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemiyor” diyerek hesaplamanın nasıl yapıldığını açıkladı.ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLAR KAÇ TL KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ MAAŞI KAÇ LİRA?Yukarıda makalelı olan hesaplama rakamlarına göre kısa çalışma ödeneği asgari ücretli çalışanlar amacıyla hesaplara 1.762 TL yatırılacak. Çalışanlar kısa çalışma ödeneceği amacıyla müracaatte bulunmayacaklar. Süreci işverenler yürütecek ve SGK’ya açıklamada yer alır iken kısa çalışma ödeneği kısmını işaretleyecek.EMEKLİLER KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALABİLİR Mİ? Hayır, ne yazık ki emekli olan şahıslardan SGK işsizlik sigorta fonu kesintisi yapmadığı amacıyla bu şahıslara kısa çalışma ödeneği parası yatmayacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kredi kartı olanlar dikkat! Resmi Gazete'de yayımlandı, taksit süresi uzatılıyor Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin 27 Haziran 2020 koronavirüs tablosunu açıkladı SGK'dan Büyük Müjde YAPMAYANA YAPTIRIM VE CEZA