Anasayfa
21 Haziran 2020 ( 274 izlenme )
Reklamlar

Artık nikah davetiyelerinde bu detay yer alacak

Sağlık Bakanlığı'ndan yeni kararlar: Artık nikah davetiyelerinde bu detay yer alacak Sağlık Bakanlığı tarafından 'Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi' güncellenerek, yeni başlıklar dahil edildi. Böylece; düğün davetiyelerinde; koronavirüs nedeni ile bütün misafirlerin maskeleri ile gelmeleri ve nikah/ düğün boyunca maske kullanmaları, düğün/nikah salonu girişlerinde ateş ölçümü yapılacağı ve ateşi 38 dereceden yüksek olanlar ile semptom gösterenlerin salona alınamayacağı, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiği, düğün/nikah süresince ve giriş çıkışlarda sosyal mesafe kurallarına uyulması gerektiği, konularında bilgi ve uyarı afişleri yer alacak.


Sağlık Bakanlığı'ndan yeni kararlar: Artık nikah davetiyelerinde bu detay yer alacak - 3


TOKALAŞMA, SARILMA YOK Düğün davetiyelerinde; koronavirüs nedeni ile bütün misafirlerin maskeleri ile gelmeleri ve nikah/ düğün boyunca maske kullanmaları, düğün/nikah salonu girişlerinde ateş ölçümü yapılacağı ve ateşi 38 dereceden yüksek olanlar ile semptom gösterenlerin salona alınamayacağı, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiği, düğün/nikah süresince ve giriş çıkışlarda sosyal mesafe kurallarına uyulması gerektiği, konularında bilgi ve uyarı yazıları yer alacak. Nikah ve düğün salonlarında salgın döneminde kapalı alanlarda bulunan çocuk oyun alanları kapalı olacak, açık alanlardaki çocuk oyun alanlarındaki sık dokunulan yüzeylerin temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanacak. Nikah salonun girişindeki karşılama töreninde tokalaşma ya da kucaklama/ sarılma yapılmayacak, sosyal mesafe korunacak. Nikah sonrasında uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da kucaklama/sarılma yapılmayacak, sosyal mesafe korunacak. Yakın teması önlemek amacıyla takılar sandık ya da benzeri bir toplama kutusuna bırakılacak. Toplu fotoğraf çekimleri olmayacak, fotoğraf çekimleri sosyal mesafe kuralına uyarak çekilecek. Nikaha davetli tüm katılımcıların adları ve iletişim bilgileri en az 14 gün kaydedilecek.


Sağlık Bakanlığı'ndan yeni kararlar: Artık nikah davetiyelerinde bu detay yer alacak - 4

HASTALAR REFAKATÇİSİZ ALINACAK Aile sağlığı merkezlerinde(ASM), triyaj sırasında başvuranların kapı önünde en az 1 metre aralıklarla beklemeleri oluşturulacak, triyaj soruları sorulacak ve temassız ateş ölçümü yapılacak. Triyajdaki sorulardan herhangi birine 'evet' cevabı verildiğinde derhal kişiye tıbbi maske takılacak, birinci basamak sağlık tesisinin koronavirüs için ayrılmış muayene odası alanına alınacak. Burada hasta tekrar değerlendirilerek, ateşi ölçülecek. Bu soruların hepsine 'hayır' cevabı verildiğinde şikayet-başvuru nedeni yönünde ASM'nin ilgili alanına alınarak değerlendirilecek. İhtiyacı olmayan hastaların refakatçisiz olarak kabul edilmesi önerilecek, ancak refakatçi ile geldiyse, mümkünse, hastanın ve en azından refakatçinin sırasını dışarıda açık havada beklemesi risk azaltılması için önerilecek. Sosyal ortamlarda, kişiler arası en az 1 metrelik mesafeyi koruyacak sayıda personelin bulunması sağlanacak ve maske takılmasına önem verilecek.
Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tatil paylaşımı 5 İLDE DURUM TEHLİKELİ BOYUTLARA ULAŞTI Deprem Oldu Başkan Erdoğan'ın sözleri Yunan basınında böyle yankılandı