Anasayfa
22 Haziran 2020 ( 1473 izlenme )
Reklamlar

10 İlimiz İçin Süper Hücre Alarmı Verildi

Mevsim normallerinin altına düşerken 10 ilimiz için Süper Hücre Alarmı verildi.

Meteorolojinin son raporuna göre süper hücrenin nedeneceği illerimizde göz gözü görmeyecek ve çok büyük dolu yağışı olacak.

CNN Türk Meteoroloji değerlendirmeleri Bünyamin Sürmeli, bu hafta hava sıcaklıklarında bir parça değerlendirme ve salı gününden itibaren "süper hücre" olarak adlandırılan kuvvetli sağanak yağışların etkili olduğunu bildirdi.
"Sağanak yağış minik bir mola verdi" diyen Bünyamin Sürmeli, yağışların tekrar geleceğini ve haftanın ilk yarısında kuvvetli sağanak yağışların etkili olduğu açıkladı. Sürmeli, "Orta ve Kuzey bölgeleri, Marmara'nın büyük bir kısmı yine sağanak yağış alacak" ifadelerini kullandı.

" SÜPER HÜCRE ETKİLİ OLACAK" 
Bünyamin Sürmeli konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Dikkati salı gününe çekiyoruz, Salı günü Marmara'nın güneyi, Orta-Batı Karadeniz şayetinizde şehirleri sıralaması olursa Balıkesir, Bursa çevrelerinden başlıyor, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Bilecik, Düzce Zonguldak, Sinop ' a kadar uzanıyor.

Sistem hareketleri "Bu alanda kuvvetli sağanak olacak yağışın miktarı fazla ve bu süper hücre oluşumları içerir.
SÜPER HÜCRE NEDİR?
Süper hücre atmosferin yukarı kademelerinde bunun aşırı termodinamik kararsızlığa bağlı olarak dikey rüzgarların fazla olduğu içindir kuvvetli bir oraj biçimidir.Orajın dört alt sınıfından bunlar arasında yaygınlığı en az olanıdır.

AZ YAĞIŞLI SÜPER HÜCRE
Az-yağışlı süper hücre koşulları nem oranının düşük olduğu yaz sezonunun oluşur. Az yağışlı süper hücreler yaptıkları dolu yağışları ile ünlüdürler, kimi zaman hiç yağmur bırakmadan golf topu büyüklüğünde dolu yağdırdıkları kullanılabilir.Az yağışlı süper hücrelerin sayısı Zira hava daha düşük nem oranına sahip olduğu için yağışla beraber buharlaşmaya neden ısı kaybı aşağı yönlü hava akımılarının gelişmesine elverişlidir. Bu bakımdan hortumlar ayrıca daha kısa ömürlü olur. Nem oranı düşük olduğu için konveksiyon ile yükselen hava parseli daha yüksek fiyata yoğunlaşacağı için bulut tabanlı oldukça yüksektir.

KLASİK SÜPER HÜCRE
Az yağışlı ve bol yağışlı süper grafiklerde farklı uç gök gürültülü fırtınaların hibritleşmiş biçimdir, klasik süper hücre ise süper hücrenin saf bir form olarak kabul edilir. Radarda virgül görünümlü "Hook Echo" adı verilen fırtına biçimidir. Virgülün kıvrının bulunduğu yerde. En şiddetli hortumlar bu fırtınaların altında oluşur. Havanın nem oranına bağlı olarak çok farklı boyutlarda dolu yapabilmektedir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

YERLİ OTOMOBİL O TARİHTE YOLLARDA OLUCAK Yeni dönem artık değişiyor Dünyaya son dakika olarak duyurdular Yıl sonu dolar beklentisi değişti.Yılsonu dolar tahmini